Harcownik Harcownik
3733
BLOG

PiS popełnił błąd w sprawie TVP

Harcownik Harcownik Polityka Obserwuj notkę 68

PiS przejęty swoją misją naprawy Rzeczypospolitej popełnił wielki błąd myśląc, że uda się naprawić TVP. To nie stajnia Augiasza, gdzie wystarczy odpowiednio skierować strumień świeżej wody, dzięki czemu całe łajno sobie spłynie.  TVP można porównać jedynie do tzw. mogilników, w których przechowywano substancje niebezpieczne.  Nie da się przywrócić wartości użytkowej tych substancji. To trucizny i toksyny, które należy zutylizować a teren zrekultywować, czyli przywrócić do użyteczności.

W pierwszym etapie należało zarządzić wewnętrzne wybory prezesów i zarządu pośród pracowników. Nie wtrącać się do tego wyboru, nie wpływać na wybór i nie przedstawiać żadnych własnych kandydatów.

Tuż po wyborze należało ogłosić zniesienie abonamentu.  Zapowiedzieć komercjalizację TVP. Taką samą komercjalizację, jaką rząd Tuska i Komorowski przeforsowali w sprawie szpitali.

Z pewnością podniósłby się rejwach. Pojawiłyby się głosy o misji publicznej i że szpitale też są dofinansowane. Tak, dofinansowanie powinno być, ale dotacje państwowe byłyby skierowane na konkretne cele. Na konkretne programy telewizyjne tak samo, jak w przypadku szpitali dotacje skierowane są na konkretne programy medyczne. Dofinansowane z budżetu państwa powinny być wyłącznie programy edukacyjne oraz te związane z kulturą. POP kultura doskonale daje sobie radę sama. Dotacje powinny dotyczyć także transmisji uroczystości państwowych takich, jak przykładowo uroczysta zmiana przed Grobem Nieznanego Żołnierza.  To nie są programy komercyjne, a z całą pewnością są potrzebne. Co najważniejsze, o prawa do transmisji (jak to na wolnym rynku), mogłyby się ubiegać wszystkie inne telewizje: TVN, Polsat, TV Trwam itd. Przetarg wygrywałaby firma najtańsza i najlepiej realizująca cel takich uroczystości. Podobnie z innymi programami edukacyjnymi i kulturalnymi. Każdy program mógłby ubiegać się o dofinansowanie z pieniędzy podatników. Pod warunkiem, że jest dobry.

Archiwa TVP należałoby wydzielić do odrębnej spółki skarbu państwa. Niemal wszystkie stare filmy i reportaże i dokumenty powstały za pieniądze podatników. Wszystkie telewizje w tym nowa komercyjna TVP powinna móc korzystać z tego dorobku, na tych samych zasadach, jak wszystkie inne telewizje, czyli za odpowiednią opłatą.  Zapobiegłoby to wyświetlaniu w kółko i bez opamiętania „Czterech Pancernych”.

Nowa komercyjna TVP działająca na warunkach rynkowych mogłaby oczywiście utrzymywać wysokie pensje prezesów, dziennikarzy, celebrytów oraz obiekty majątkowe, jakie posiada (z zastrzeżeniem jednak prawa pierwokupu tych obiektów przez Skarb Państwa). Na pewno fachowcy znający się na rzeczy i zasiedziali w TVP od dziada pradziada, dadzą sobie doskonale radę. Prezesem mógłby być wtedy nawet sam Tomasz Lis.

Jestem pewien, że środowisko TVP samo by się wykończyło, bez żadnej ingerencji z zewnątrz, w sprawy obsady dziennikarskiej lub programowej. Zwolnień byłoby znacznie więcej niż obecnie. No i oczywiście nikt nie mógłby obwiniać PiS o to, że fachowcy od manipulacji jednak nie dali sobie rady w warunkach wolnorynkowych.

Takie rozwiązanie byłoby z pożytkiem dla podatników, bez względu na to, z którą opcją polityczną sympatyzują

Harcownik
O mnie Harcownik

Grafika z akcji #GermanDeathCamps. fot. Tomasz Przechlewski / CC 2.0 Akcja SEAWOLF - konkretny wymiar pamięci.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka